Veltlínské červené rané

25.09.2020

Co říká odborná literatura

Stará odrůda, která je někdy označována jako Večerka, nebo také zkratkou VČR. Ač je vhodná k pěstování ve všech vinařských podoblastech v ČR, rozloha vinic, kde se tato odrůda pěstuje, se neustále snižuje. Může to být dáno jak nízkou odolností proti houbovým chorobám, tak vysokou náročností na polohu a stanoviště. Nejvíce rozšířená je na Brněnsku a daří se jí právě na severnějších vinicích jižní Moravy. Kromě naší vlasti ji můžeme nalézt také v sousedním Rakousku, Itálii nebo Maďarsku.  

Původ

Původ je dosud nejasný, nicméně nejspíše tato odrůda pochází z Itálie nebo Rakouska, kde jí můžeme nalézt pod názvem Malvasier. Rodiči VČR jsou dle genetických studií Sylvánské zelené a Veltlínské červené. Svůj název získalo díky načervenalým hroznům a ranému dozrávání.

Charakter vína

Barva zlatavá, občas zlatožlutá, sytější.

Vůně VČR nebývá příliš výrazná, s vyšším přívlastkem se objevují medové tóny, dále lze rozpoznat ovoce, banány, nebo bez. 

Chuť Je plná a víno obvykle postrádá vyšší obsah kyselin, rozvíjí se ovocné a medové tóny, či určitá chlebnatost.

Co k tomu?

Hodí se k běžným pokrmům, ať už masitým, nebo hutným polévkám. Dobře doplní i omáčky nebo studenou kuchyni. V létě se hodí jako svěží víno k salátům.

Co říkám já

Večerku z běžných konzumentů málokdo zná. Není totiž tak snadno k dostání a shání se velmi těžko. Přesto jsem asi měla štěstí a přes léto do vinotéky zařadila hned dvě lahve. Jednu od vinařství Jan Plaček a druhou od J. Stávka. Takže na to, co z vína cítím a jak mi chutná je ještě brzy. Musíte si počkat, až ho vypiju víc. Ale pak čestně info doplním, zatím zkuste objevovat Večerky se mnou. Po takové večerce totiž budete spát jako koťátka. 

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.

obrázek: Veltlínské červené rané. In: Vinařství Volařík Mikulov [online]. Mikulov: Vinařství Volařík, 2015 [cit. 2020-09-25]. Dostupné z: https://www.vinarstvivolarik.cz/cs/odrudy/85-veltlinske-cervene-rane