Veltlínské zelené
Co říká odborná literatura
Veltlínské zelené je nejpěstovanějších z bílých moštových odrůd u nás. Pokrývá cca 1 621 ha plochy vinic, přičemž převážná část leží ve vinařské oblasti Morava. Nejvíce rozšířenou je ve Znojemské podoblasti, kde dává nejplnější vína. Vyžaduje výborné polohy s dostatkem slunce. Veltlínské zelené se značí zkratkou VZ a můžeme o něm slyšet i zkráceně pod názvem Veltlín. Používá se jak samostatně, tak do směsí, nebo i do směsí pro šumivá vína.
Původ
Jedná se o starou původní odrůdu pocházející z Rakouska. Tam je také z evropských zemí rozšířen nejvíce. Rakouský název této odrůdy je Grüner Veltliner, který se užívá oficiálně od 18. století. U nás se dříve užívalo pojmenování Bělošpičák nebo Muškatel. Jedním z rodičů Veltlínu je pravděpodobně Tramín, bližší specifikace původu není známá.
Charakter vína
Barva VZ se obvykle pohybuje v zelenkavých a zelenožlutých odstínech.
Vůně Veltlínu je svěží, hlavně u mladých vín. Pohybuje se v pepřových tónech, dále můžeme cítit hořké mandle, lipový květ a u vyzrálejších vín i exotické ovoce.
Chuť je pikantní, díky svěží kyselině. Jsou znát mandlové tóny a tóny zeleného pepře. Vína VZ jsou nejlepší mladá, ale u výborných ročníků vyzrávají až do doutníkových vůní a chutí.
Co k tomu?
Vína VZ jsou vhodná pro běžná jídla a dá se kombinovat se širokou řadou pokrmů. Studená masa nebo neutrální omáčky se k VZ hodí velmi dobře.
Co říkám já
Když se řekne Veltlín, většině běžných konzumentů vína se vybaví něco kyselého. Často se totiž objevuje jako suché víno. Přemýšlím, kdy jsem měla naposledy Veltlín alespoň polosuchý. Ano! Měla a vlastně nedávno. Najdete ho v Degustačním deníčku (https://www.vinopsani.cz/l/gruner-veltliner/ ). Nicméně tu ,,kyselost´´ tam tvoří právě ta svěží kyselina, o které byla zmínka výše. Já jí ve VZ vnímám jako výhodu, protože z něho dělá osvěžující víno. Když se nad vůní dobrého Veltlínu zamyslíte, najdete v ní pepř. A já ho v něm mám ráda. Když se ještě přidá svěžest takového zeleného jablka, je to ještě lepší. Je to odrůda, kterou je nejlepší pít hned. Není příliš vhodná k delšímu skladování a zrání na lahvi. Ztrácí pak ty ceněné kyselinky. Takže zkuste při příštím výběru vína dát Veltlínu šanci a při jeho pití mu dát čas, aby vám otevřel všechna svá tajemství, protože i ve Veltlínu je pravda.
čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
obrázek: Veltlínské zelené: charakteristika, historie, servírování, výroba. In: Cesta za vínem [online]. Vorbis.Company, 2020 [cit. 2020-04-24]. Dostupné z: https://www.cestazavinem.cz/veltlinske-zelene-stalice-mezi-stredoevropskymi-viny/