Veuve SQYBA

26.01.2022

Vinařství ŠPALEK Nový Šaldorf 
oblast Morava/ Znojemská podoblast 


  • PÉT-NAT
  • suché
  • šumivé
  • ročník: 2021
  • cena: cca 240 Kč
  • Sg/MO/VZ

Komu při pohledu na tenhle pét-nat nevyvstane podobnost s ikonickou oranžovou etiketou šampaňského domu Veuve Clicquot, měl by si nejspíš doplnit vzdělání. Ač jsem originál nikdy neochutnala, Instagram nejedné influencerky se fotkami s oranžovým merchem jen hemží. Obal ani název ale nebyl vybrán náhodou. Osud paní Clicquot a paní Skybové je v mnohém podobný.

Paní Skybová je manželka vinaře Skyby z Načeratic, který bohužel vloni odešel do vinařského nebe. A zbyla po něm malá vinice a vdova (francouzsky veuve). Vdova Skybová proto hledala někoho, kdo by se o vinici postaral a její úroda nepřišla nazmar. A našla. Jáchyma a Štěpána Špalkovi. Čtvrtou vinařskou generaci rodinného vinařství hospodařící v BIO režimu. A tihle dva se vinice ujali. Sklidili pěknou úrodu skládající se převážně ze Sauvignonu, Muškátu Ottonel a Veltlínu. Rozhodli se, že z moštu bude pét-nat, tudíž přírodně šumivé, dokvášící v láhvi. A tak světlo světa spatřilo 333 láhví Veuve SQYBA. Kdo se nedojal doteď, dojme se při ochutnání.

Jako u všech pét-natů dbejte pokynů v ,,příbalovém letáku´´ (doporučení vinaře). Tuhle láhev nechtě hodně dobře nachladit, a i tak otevírejte s největší opatrností. Třeba v koupelně.

Takhle HUSTÝ pét- nat jsem ještě nepila. Je taaaak hustý, že by se dal krájet. Je hustý jako 100% broskvová šťáva. Po broskvích a nektarinkách i nádherně voní. Chutná pak jako ovocný nektar, hutná ovocná šťáva, a protože je to opravdu výbušná láhev a promíchání kalů nejspíš nezabráníte, najdete i stopu chlebové střídky. 

Pan Skyba vám, kluci Špalkovi, z výšky připíjí a je moc pyšný.

PS: Jestli hledáte dokonalé snoubení k tomuhle nektaru, zkuste sushi.