Vinařství roku 2023

01.03.2024

Soutěž, která není jen o kvalitě vína. Je o práci s vínem od sazenice po marketing. Noví odvážlivci, nová porota, nový generální partner, nový ročník.

Oproti tomu minulému přibylo i pár novinek. Po návštěvě poroty junior proběhla degustace vín všech přihlášených, takže porota senior měla kromě videomateriálu i materiál pro nos a jazyk. 

Další změnou bylo zvýšení limitů pro přihlášení do jednotlivých kategorií. Malá vinařství jsou ta do 50.000 l/rok, střední vinařství 51.000 - 200.000 l/rok a velká vinařství 200.000 + l/rok.


V první fázi se přihlásilo 25 vinařství.

  • Malé – vinařství Nešetřil, Válka, Špalek, Martin Šebesta, Václav, Horák, Karel Novotný, Bíza Čejkovice, Rodinné vinařství Jedlička a Víno Hradil
  • Střední – vinařství Kněží hora, Obelisk, Popela Perná, Sonberk, Gotberg, Vinné sklepy Kutná Hora, THAYA vinařství, Kolby, Víno Zlomek&Vávra, Jan Baláž - Vinařství Baláž a Vinné sklepy Skalák
  • Velké – vinařství Vladimír Tetur, Štěpán Maňák, Jan Plaček a CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice

Do každého z těchto vinařství pak vyrazila porota junior složená ze studentů Mendelu, kteří s vinaři společně vyplnili podrobné dotazníky a natočili videomateriál pro porotu senior. Ta dle parametrů udělila body v kategoriích vinohradnictví, sklepní hospodářství, marketing a obchod. Celkem finálovou devítku vybralo devět odborníků, mezi nimiž jsme mohli vidět jména jako Lubomír Tichý, Filip Bodlák, nebo Eliška Becková.