Víno v mobilu

09.05.2022

Nelze říct, že by existovalo málo vinných aplikací. Pokud ovládáte vinařskou angličtinu a preferujete velká zahraniční vína, najde se jich pro vás dost. Takže bych spíš řekla, že existuje málo vinných aplikací pro mě. I tak se mi v nakousnutém jablku ustálila trojice těch, které podle mě stojí zato ovládat. 


Vivino

Co to je?

Nejznámější a asi nejrozšířenější aplikace, i přesto, že je v anglickém jazyce. Je to v podstatě velká databáze lahví, která má funkci vyhledávání podle fotky. To považuju za geniální funkci, která vám může ušetřit dost peněz, když kupujete víno tak nějak na blind. Dříve byl problém v ní najít vína česká a moravská. Doba ale dost pokročila, a proto se Vivino plní i našimi víny. 

Na co?

Primární a asi i nejužitečnější funkcí je vyhledávání podle fotografie. Vyfotíte etiketu, a aplikace podle ní najde konkrétní láhev. Pokud ji již některý z uživatelů ohodnotil, ukáže se vám hodnocení na pěti bodové stupnici. 1 nejhorší, 5 nejlepší. Po vyfocení si láhev můžete uložit do svého profilu, propojit se s ostatními uživateli nebo si vést virtuální sklep, tzn. seznam svých láhví. Nově lze nafotit více vín najednou a porovnávat pak jejich hodnocení mezi sebou. Úspora času u regálu v Lidlu, k nezaplacení.

Pro koho?

Momentálně zdarma dostupná pro Android i IOS. Ideálně pro uživatele alespoň se základní znalostí angličtiny, ale pokud vám jde jen o vyhledávání hodnocení láhví podle fotky, tahle funkce je dost intuitivní.



Tipple

Co to je?

Tahle apka může sloužit úplně jednoduše jako degustační deníček v mobilu. Je to vlastně seznam vypitých láhví, ke kterým můžete přidat fotku nejen vína, ale třeba i ostatní fotky pořízené při jeho popíjení, abyste si mohli zpětně navodit tu atmosféru. Ovládání je neskutečně intuitivní, hned při prvním pokusu jsem úspěšně uložila ohodnocenou láhev, což se třeba u výše zmíněného Vivina říci nedá. Grafika není nijak okouzlující, zato funkčnost to vyrovnává na 1000%.  

Na co?

Funguje na ukládání a hodnocení ochutnaných vín. Hodnocení vína je skvěle zpracované, vůně v podstatě jen vybíráte ze širokého spektra přednastavených položek, stejně tak chuť. Jedinou nevýhodu vidím v angličtině, ale i s úplnými základy angličtiny se to dá zvládnout. Uložená vína pak vidíte na hlavní stránce a můžete si je třídit podle hodnocení, nebo data. 

Pro koho?

Pro všechny, kteří jsou líní si psát poznámky v papírové podobě. Což já nejsem, ale i tak jsem si tuhle aplikaci oblíbila hlavně na degustacích, kde v krátkém čase ochutnáte více vzorků. A taky je úplně pro všechny, protože je zdarma a lze používat i bez přístupu k internetu. 



Hodnocení vín


Co to je?

Jednoduchá a prostá kalkulačka stobodovky (stobodového hodnotícího systému hodnocení vína). Nic víc, nic míň. Design je jednoduchý a tak trochu nechtěně retro, ale vzhledem k jediné funkci to je naprosto dostačující. 

Na co?

Slouží ke sčítání bodů z jednotlivých kategorií na stobodové hodnotící stupnici. Jednotlivé kategorie jsou zde česky popsány, což použití ještě ulehčuje. Můžete zkusit víno ohodnotit jen tak a poté porovnat s nějakou databází hodnotící stobodově, například Mojelahve.cz. Já v ní sčítám hodnocení pro vína tady v Degustačním deníčku. Jedinou nevýhodou je zaokrouhlení na celá čísla.

Pro koho?

Pro všechny (v Google Play ho najdete pod názvem Wine Rater Free). Česky a zdarma. Pokud víno pouze pijete, aniž byste měli potřebu ho hodnotit nebo nad ním více uvažovat, tuhle aplikaci nevyužijete. Každopádně ji doporučuji všem, kteří si chtějí zkusit, jak se vína hodnotí na světových soutěžích. 



A to je jako všechno? Ano, myslím si, že tyhle aplikace by měl mít a ovládat každý vínomilec. Ale pokud jste ještě trošku víc než to, říkejme si třeba vinní fanatici, mám pro vás pár dalších tipů:

Wine Maps- mapy vinařských oblastí z celého světa.

Velkobílovičtí vinaři- pěkně zpracovaný průvodce vinařským světem Velkých Bílovic. Každé vinařství zde má svou kartu, ze které se můžete spojit přímo s vinařstvím. Miluju interaktivní mapy.

Živá etiketa- aplikace, která oživí etiketu některých vinařství (například Kadrnka) a je nezbytná ke hře Vinařův rok. 

Lidl plus- bez kometnáře.