Arte Vini VOC

08.02.2023

Vinařství ARTE VINI 

oblast Morava/ Znojemská a Velkopavlovická podoblast/ Viniční tratě Kraví hora & Lizniperky 


Vinařství přes dvě podoblasti

Prvně jsem si toho všimla v příručce Nejlepší vína České republiky. Listuju, narazím na Arte Vini, listuji dál a mám pocit deja vu. Zase vidím Arte Vini. Trvalo to tři ročníky průvodce, než mi došlo, že se mi to nezdálo a opravdu se Arte Vini řadí hned do dvou vinařských podoblastí. Jak to? Původně vinařství figurovalo pouze v té znojemské. Nemají vlastní vinohrady, hrozny pro jejich znojemská vína nakupují. Nemám s tím nejmenší problém. Vždyť i šampaňské domy mají své stálé dodavatele a žádné vinohrady nevlastní. Jenže pak do vinařství vstoupil investor. A protože Znojmo a okolí je luxusní na bílá vína, chtěli ve vinařství rozšířit svůj repertoár i o ta červená. No a jaká podoblast je naopak na modré odrůdy luxusní? Ta velkopavlovická! Proto vzniklo Arte Vini Velké Pavlovice, v jejichž okolí nakoupili vlastní vinohrady. A rozjeli to i v červeném. Díky tomuto dualismu mohou být i členy dvou různých VOC. VOC Znojmo a VOC Modré hory, no a právě tato dvě vína vám teď přestavím.    


Sauvignon blanc

VOC Znojmo/ Znojemská podoblast/ trať Kraví hora

  • ročník: 2021
  • alk.: 12%
  • zb. cukr: 1 g/l
  • kys.: 7 g/l
  • cena: cca 240 Kč

Sauvignon je jednou ze tří povolených odrůd VOC Znojmo. Společnost mu dělá ještě Veltlín a Ryzlink rýnský. Ale já ty znojemské Sauvignony mám stejně nejradši. Nejen, že už celkem tuším, co od nich mohu čekat, ale hlavně proto, že jsou ve vůni i v chuti krásně odrůdové. Tenhle od Arte Vini je přímo ukázkový. Má na nose trochu nasládlého ananasu, doplněného černým rybízem a přezrálým angreštem. Na patře je svěží a ovocný, v závěru je cítit jemná stopa sušených bylinek. Mineralita patro ještě lehce pošimrá, kyselina štípne a můžete se napít znovu. Najde se v něm téměř každý.


Frankovka

VOC Modré hory/ Velkopavlovická podoblast/ trať Liznperky

  • ročník: 2019
  • alk.: 13,5 %
  • zb. cukr: 2,0 g/l
  • kys.: 5,5 g/l
  • cena: cca 275 Kč

Frankovku mám čím dál radši a zatím mě každá něčím překvapí. Tahle mě uzemnila hned po prvním loku absolutní harmonií plnosti, kyselin a třísla až do dlouhého závěru. Zatímco ve vůni se otevíralo červené méně sladké ovoce, v chuti byla mléčná čokoláda a třešňová marmeláda. Božská Frankovka! Závěr byl jako cucat třešňovou pecku. Klidně jsme ji pili i lehce podchlazenou a vůbec jí to nevadilo. Pěkná byla i druhý den, ale první den mi přišla přeci jen o lok lepší. Víno v nejlepší kondici, k vypití ihned. V průvodci dostala jen něco k 83 bodům. S tím rozhodně nesouhlasím, ode mne by si vysloužila minimálně 88.


Obě láhve jsou dokonalými reprezentanty obou VOC. Já osobě bych se vrátila k Frankovce, znovu a znovu, protože byla vážně skvělá. Sauvignony mám ráda asi trošku přísnější. Ale naopak si právě proto myslím, že zrovna tenhle uspokojí širokou škálu vinných milovníků. Je k nim přívětivější. 

Na tyhle, nebo jakékoliv jiná vína, můžete až do konce února uplatnit kód ,,vinopsani20´´, díky kterému získáte slevu 20% na eshopu Arte Vini.