Zweigeltrebe

20.06.2020

Co říká odborná literatura

Zweigeltrebe je modrou odrůdou, která dává vína červená, ale je oblíbená i jako odrůda pro rosé. Značí se zkratkou Zw. U nás se jedná zhruba o třetí nejrozšířenější modrou odrůdou s 750 ha plochy vinic. Dobře se jí daří v hlinitých půdách a její úroda je pravidelná a obvykle velmi dobrá. 

Původ

Jedná se o mladou odrůdu, která byla vyšlechtěna v Rakousku v roce 1922 a to Dr. Zweigeltem, po němž nese své jméno. Zw vznikl křížením odrůd Frankovka a Svatovavřinecké. V rodném Rakousku je to dnes nejrozšířenější modrá odrůda. 

Charakter vína

Barva Zw se pohybuje v tmavě granátových odstínech červené. Občas můžeme zaznamenat fialové záblesky. 

Vůni získalo Zw od jednoho ze svých rodičů, a to Frankovky. Je primárně ovocná s kořenitými tóny a můžeme v ní najít bobulovité ovoce. Konkrétně třeba višně, nebo ostružiny. Můžeme cítit i sušené švestky.

Chuť Zweigeltrebe je plná. Víno mívá dostatečný obsah tříslovin, díky nimž je v chuti řízné. U dobře vyzrálého vína je tříslovina hebká a jemná. Opět v chuti nalézáme ovocné tóny višní, třešní, ostružin.

Co k tomu?

K této odrůdě jsou vhodné rozličné masité pokrmy. Zvládne i uzeniny a uzené maso. Dobře se snoubí s tučnějšími sýry nebo těstovinami. 

Co říkám já

Zweigeltrebe patří mezi mé oblíbenější odrůdy. A možná víc než jako červené, ho mám ráda právě jako růžové víno. To z něj cítím jahody a díky hebké tříslovině, kterou Zw má, jsou to někdy jahody ve smetaně, nebo jahody s jogurtem. A to je dle mého na léto ideální osvěžující nápoj. Z červeného vína téhle odrůdy cítím tmavé červené lesní ovoce. Spíš než višně právě ty ostružiny, nebo brusinky. Víno musí mít hladkou tříslovinu, ale i když tzv. trošku řeže, dá se dobře snoubit s tučnějšími sýry a uzeninami. Když máme v plánu otevřít Zweigletrebe, nakoupíme různé klobásky a sýry a obyčejný večer je hned o level výš. 

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
obrázek: 
Zweigeltrebe: víno pocházející od našich jižních sousedů, jež si získalo popularitu i u nás. In: Cesta za vínem [online]. Vorbis.Company [cit. 2020-05-03]. Dostupné z: https://www.cestazavinem.cz/zweigeltrebe-vino-pochazejici-od-nasich-jiznich-sousedu-jez-si-ziskalo-popularitu-i-u-nas/