Zweigeltrebe

02.11.2020

Vinařství BYSTŘICKÝ Bořetice 
oblast MORAVA/ Velkopavlovická podoblast 


  • suché
  • ročník: 2018
  • alk.: 13,18%
  • 18 měsíců zrání v sudu
  • cena: cca 210 Kč

Od mladého vinařství Bystřický jsem měla celkem slušná očekávání, to nebudu lhát. Objednávala jsem je na doporučení, takže jsem tušila, že to bude dobrý. Ale že už první otevřená lahev bude až takhle velký dobrý, to by mě nenapadlo. 

V tomhle vinařství jedou naturálně. O hrozny pečují bez chemie a při zpracování se drží tradičních metod a postupů. Třeba tím, že nevyužívají šlechtěné kvasinky, vyrábí si vlastní přírodní přípravky pro ošetření révy, červená vína nechávají zrát v dubových sudech a teď jim do sbírky přibyly i qvevri nádoby! A o tom, jak se jejich víno rodí, píšou krásný blog (odkaz vám dám pod článek). Teď už k tomuhle Zweigelu.

Víno zrálo 18 měsíců na jemných kalech (sur-lie) v dubovém sudu Sequin Moreau. A začneme barvou. Rubínová s červenými a fialkovými odlesky. Ne tak sytá, zato krásně jiskřivá a na první pohled šťavnatá. Na první přivonění ovocná vůně. nasládle višňová, možná trošku malin, ale rozhodně višňový kompot, nebo marmeláda. Středně intenzivní, ačkoliv to mohlo být spíše špatně zvoleným sklem. Na chalupě nemáme takovou zásobu vinných skleniček, takže věřím, že když dostane víc prostoru, rozvoní se lépe. Chuť byla ale naprostá bomba. Ovocná! Plná! Šťavnatá! Hutná! Mňam! Višňový kompot. To bylo to první co mě po ochutnání napadlo. Jako když po dojedení kompotu dozunknete tu šťávu. Dlouhý závěr. V něm se dal rozpoznat sud, koření, zlehka skořice. Harmonická kyselina. 

Věřím, že tomuhle vínu čas neuškodí, ale! Je geniální právě teď! Mladý, čistý, naturální, MORAVSKÝ červený! Ještě musím dodat, že k poměru cena/kvalita vlastně absolutně nemám, co dodat :D. Objednávala jsem celý karton červených vín, který mají krásně nazvaný jako RED velvet a po tomhle prvním vzorku hádám, že se ještě máme na co těšit. 

Body 88,5/100.