Zweigeltrebe

06.11.2020

Vinařství MARTIN VAJČNER 
oblast MORAVA/ Znojemská podoblast/ viniční trať Načeratický kopec


  • suché
  • ročník: 2019
  • alk.: 12 %
  • zb. cukr: 0,5 g/l
  • cena: cca 300 Kč

Další vzorek od naturálního vinaře ze Znojemska. Byl to takový naturální Zweigelt víkend. Stejná odrůda, stejná péče vinařů a přitom dvě odlišná vína. Ale obě skvělá.  

Víno macerovalo na slupkách celých 21 dnů. To se projevilo hlavně v barvě ( o té blíže níže). Poté zrálo ještě v dubových a akátových sudech, a to na hrubých kalech bez míchání. I to se projevilo na výsledném projevu vína a troufám si říci, že necháme-li ho ještě poležet v lahvi, ukáže, co umí. Ale pojďte ho se mnou ochutnat.

Absolutně úchvatná barva. Holčičí srdce plesalo. Nachově rubínová, okraj vína nafialovělý. Barva ostružin a malin s černými a temně fialovými odlesky. Tu plnost barvy připisuji právě dlouhatánské maceraci hroznů na slupkách a poté zrání vína i s kaly bez filtrace. Ve vůni nastoupilo tmavé ovoce. Borůvky, ostružiny se smetanovou hebkostí. Chuť kulatá a plná. Opět ostružiny, přezrálé třešně. Na konci je dobře rozpoznatelný sud, dodává i jemnou tříslovinu. Kyselina drží víno živé a hravé. Dlouhý závěr. 

Kdo má rád plná a strukturovaná vína, právě jedno našel a hádám, že právě tenhle diamant se bude časem už jen vybrušovat.

Body 87/100.