Hibernal Rezerva

19.02.2022

Vinařství JUŘENÍK & ŽĎÁRSKÝ Uherský Brod
oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast/ viniční trať Nová hora


  • suché
  • ročník: 2018
  • alk.: 13%
  • zb. cukr: 0,2 g/l
  • kys.: 6,2 g/l
  • cena: cca 320 Kč

Hibernal je taková rozporuplná odrůda. Je to kříženec, kterého řadíme mezi tzv. Pi-Wi odrůdy. To znamená, že vznikla mezidruhovým křížením, aby získala odolnost vůči vlivům, které révu nejčastěji sužují. Někteří jí nemohou přijít na jméno, jiní ji milují. Já stojím někde mezi, ale je pravda, že tradičně zpracovaný Hibernal může působit ,,navoněně´´ a svou aromatikou dost brutálně. Tenhle ale ne. Tohle je brutálně dobrý víno.

Hibernal od mladého vinařství dvou kamarádů z Uherského Brodu totiž kvasil a následně i zrál v dřevěných sudech. Celých 12 měsíců. Je to limitka -  pouhých 570 láhví. A jak může chutnat aromaticky výrazná odrůda ze dřeva, které samo o sobě také do vína přidává svůj charakter?

Barva je velmi sytě žlutá. Víťa to nazval ranní močí, ale já radši říkám odstín žlutého zlata. Ve výrazné vůni převládá ovoce. Zralé broskve, nektarinky, přezrálé kiwi. To se mi tam líbilo nejvíc. V pozadí je znát sud, ale dodává spíš krémovost a hutnost vůně, než nějaký výraznější dřevěný tón. Moc pěkné. Chuť je plná, méně výrazná než vůně, což oceňuji. Zůstávala mi po napití plná pusa mandarinkového kompotu. Od prvního loku až po dochuť provází víno příjemně lehká kyselina. Jemná, ale přítomná. 

Že někdy dám 88/100 Hibernalu, by mě nikdy nenapadlo. Skvělá práce!