Svatovavřinecké

17.11.2021

Vinařství BYSTŘICKÝ Bořetice 
oblast MORAVA/ Velkopavlovická podoblast


  • suché
  • ročník: 2019
  • alk.: 13,2 %
  • cena: cca 330 Kč
  • 20 měsíců v dubovém sudu

Vinařství Bystřický. Z jejich ročníku 2018 jsem si sedla na zadek. O jejich Zweiglu 2018 se mluví od Aše po Jablunkov a možná ještě dál. Ročník 2019 byl tedy u Špičanů velmi očekávaný. Navíc měl představit i zbrusu novou tvář etiket z dílny Artbureau. Po dosavadní podobě s přírodními motivy a hravým písmem jsem čekala absolutně něco jiného! Ale dopadlo to podle mě úžasně. Je to jednoduché, symetrické, příjemně barevné a k Víťově radosti tam nechybí ani lesklé logo. Ale na obsah jsem se těšila srovnatelně jako na nový obal. Ne-li víc. 

Ročník 2019 je obecně bohatší na kyseliny. Například v Cuvée Kopce 19 byla znát už ve vůni a udělala z nich prudce pitelné šťavnaté ovocné víno, které zráním v sudu jen dostalo hloubku a plnost. Svatovavřinecké jsem otevřela hned po Kopcích, abych měla srovnání.  

Zatímco Kopce jsem dekantovala přibližně hodinku a půl, SV jsem pila hned a bavil mě od prvního loku. Barva inkoustově rubínová, hutná s užším okrajem. Daly by se s ní malovat obrazy. Vůně mě úplně pohltila. Zprvu byla zemitá až lehce lanýžová. V chuti marmelády, povidla a v závěru káva. Avizovanou vyšší kyselinu jsem rozpoznala až po několikerém napití. Je pěkně zakomponovaná do palety chutí, kde ani neštípne, jen se ukáže v marmeládě a přejde v poslední lok espressa a vy si řeknete...co to bylo? A napijete se znovu a objevujete dál. 

Tohle vinařství doporučím každému, kdo chce ochutnat dobré moravské červené. A budu doporučovat dál! 

89,5/100.